گوش کنید: 10 صدای خاطره‌انگیز که ما را دلتنگ فناوری‌های قدیم می‌کند!

  • یکشنبه, 01 فروردين 1395 | کد خبر : 2277
  • نوشته شده توسط 
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

این روزها بر خلاف گذشته، تکنولوژی بی سرو صداتر شده است و هر گونه صدا یا آلارمی کاملا تحت کنترل و انتخاب شماست. برای مثال شما می‌توانید با فشار یک دکمه و یا لمس صفحه نمایش دستگاه، تلفن همراه خود را بی‌صدا یا همان سایلنت کنید.

 هر چند که با گذر زمان از شر صداهای تکراری و آزاردهنده دستگاه‌ها خلاص شده‌ایم اما شاید جالب باشد به عنوان خاطره، از آن‌ها یادی کنیم. دیگر به لطفا اینترنت به راحتی می‌توان هر چیزی را از گذشته بیرون آورد. در این مطلب از فارنت لیستی از این صداهای قدیمی آشنا را جمع‌آوری کرده‌ایم. البته مرور این مطلب ممکن است شما را به گذشته‌ها ببرد و یک حس نوستالژی در شما به وجود آورد. از ما گفتن بود!

1- صدای ماشین تحریر

بیش از 100 سال، فعالیت‌های روزنامه‌نگاران، نویسنده‌ها و تایپیست‌ها ، تحت سلطه بی‌وقفه ماشین تحریر بود که با ورود کامپیوترها در دهه 80 و 90 میلادی به این امپراتوری خاتمه داده شد! اگر تاکنون گذرتان به روبروی اداره دادگستری شهرتان افتاده باشد و یا در زمان گذشته به دبیرخانه اداره‌ها سر زده باشید، احتمالا یکی از این ماشین‌های تحریر را دیده‌اید و مطمئنا صدای زیر برای شما آشنا خواهد بود.

Audio Player

00:00

 

00:00

درست است که امکان امتحان کردن آن‌ها را ندارید اما جای ناراحتی نیست. اپلیکیشن “هنکس رایتر” که با کمک “تام هنکس” ستاره معروف هالیوود تهیه شده است، در اپ‌استور iOS موجود است و به شکل یک ماشین تحریر مجازی، گذشته را برای شما یادآوری می‌کند.

2- صدای تلفن با شماره‌گیر چرخان

اگر تجربه زندگی در دهه شصت تا هفتاد را داشته باشید، احتمالا با همین شماره‌گیرهای چرخان بارها و بارها، شماره بهترین دوستان خود را گرفته‌اید. یا شاید همین روزها همچنان توان یکی از آنها را در خانه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها پیدا کرد. صدای پائین مطمئنا می‌تواند برای شما خاطره‌انگیز باشد.

Audio Player

00:00

 

00:00

این تلفن‌ها از همان ابتدای فراگیر شدن تلفن در میان مردم رواج داشتند و حتی شاهد حضور انها در باجه‌های تلفن همگانی بودیم تا اینکه کم‌کم مانند بسیاری از چیزها جای خود را به شماره‌گیرهای دیجیتال و تلفن‌هیا دارای صفحه نمایش دادند.

اگر تجربه استفاده از این تلفن‌ها را داشته باشید مطمئنا می‌دانید که بدترین خبر در هنگام استفاده از این تلفن‌ها اشغال بودن یک خط و مجبور شدن به شماره‌گیری دوباره آن شماره تلفن بود. مخصوصا وقتی در ان شماره عددد 9 به طور مکرر استفاده شده بود!

3-صدای مشغولی خط تلفن

در گزینه قبلی از اشغال بودن خط تلفن گفتیم بد نیست سراغی از این صدای اشنا نیز بگیریم که حالا کم‌کم به فراموشی سپرده می‌شود مخصوصا اگر کاملا مکالمات خود را با تلفن همراه انجام دهید.

Audio Player

00:00

 

00:00

به یاد دارید، زمانی پشت خطی بودید و صدای آزار دهنده و ممتد مشغولی به گوش می‌رسید و مجبور به تکرار شماره‌گیری بودید تا خط آزاد شود و صدای بوق قطع شود!

4- صدای بوق پیجر

قبل از اس ام اس و دیگر سرویس‌های پیام متنی، استفاده از پیجر مرسوم بود. اولین بار در سال اوایل دهه 1370 از پیجر برای فراخوانی برخی افراد و یاداوری تماس انها با یک شماره خاص استفاده می‌شد و به صورت جهانی آمریکایی‌ها از پیجر برای فراخوانی پزشکان در بیمارستان‌های نیویورک استفاده می‌کردند و پس از آن به عنوان یک ابزار کاربردی توجه تجار را به خود جلب کرد.

Audio Player

00:00

 

00:00

پیجرها هم جالب بودند و هم آزاردهنده! شاید به نظر عجیب باشد اما همچنان جامعه پزشکی از آن استفاده می‌کند. راستی، از بوق اذیت‌کننده پیجر چیزی یادتان هست؟ صدای بالا مطمئنا یادآوری خوبی خواهد بود!

5- صدای عقب بردن نوار ویدیوی  VCR

بله! باورش سخت است. اما قبل از اینکه فیلم‌ها را ر.وی سی‌دی و دی.وی.دی تماشا کنید و کم‌کم به روی فلش‌مموری‌ها و حافظه‌رایانه‌ها کوچ کنند هم فیلم وجود داشت! روزی روزگاری مردم برای دیدن فیلم به سالن‌های نمایش فیلم می‌رفتند! اما تکنولوژی پیشرفت کرد و نوارهای ویدیویی VCR و VHS ساخته شدند.

Audio Player

00:00

 

00:00

اما تنها قسمت بد ماجرا، زمانی بود که مجبور به عقب بردن صحنه فیلم روی نوار می‌شدید و بدتر از آن نگاه‌های عصبانی خواهر و برادرهای بزرگتر بود که تحمل 1 تا 2 دقیقه صبر کردن برای به عقب رفتن صحنه فیلم را نداشتند. صدای بالا دقیقا به همین قسمت داستان تعلق دارد!

مشکل دیگر این که، این نوارها به سرعت فرسوده می‌شدند. فکر می‌کنم تقریبا همه ما موافق هستیم که VCRها بهتر است در گذشته باقی بمانند.

6- صدای درایو فلاپی دیسک

اوایلی کهCD  روی کار آمده بود، دیگر ذخیره کردن پروژه درسی بر روی فلاپی دیسک جالب نبود. می‌توان این موضوع را از آن‌هایی پرسید که والدین‌شان به صرفه جویی عقیده فراوان داشتند! به هر حال، قبل از این که فلاپی دیسک‌ها از رده خارج شوند، بهترین ابزار ذخیره و انتقال فایل از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر محسوب می‌شدند.

Audio Player

00:00

 

00:00

فلاپی دیسک‌ها هنگام خواندن اطلاعات سر و صدای مضحکی ایجاد می‌کردند که همین بالا می‌توانید گوش کنید. پس از آن که شرکت اپل، درایو فلاپی را از روی سیستم‌هایش حذف کرد و درایو CD-ROM را جایگزین آن کرد، بالطبع فلاپی‌ها کهنه و دل‌آزار شدن و باقی شرکت‌ها هم کم‌کم به فکر حذف آن افتادند. لذت بخش‌ترین بخش ماجرا نصب ویندوز از روی فلاپی بود که بعید می‌دانم کسی به یاد داشته باشد!

7- صدای خش روی CD

اگر  نوجوانی شما حول و حوش دهه 80 میلادی بوده باشد، احتمالا چیزهایی درباره CD شنیده‌اید. بچه‌های دهه 80 قبل از آن که اتاقشان پر از CDهای مختلف باشد، حداکثر 1 یا 2 حلقه CD داشتند. نوارهای کاست خیلی قبل‌تر از CD وجود داشتند، اما در اوایل دهه 80، جای خود را سریعا به CDها دادند. پس از آن که اپل، آی‌پاد را روانه بازار کرد، سلطنت CD‌های MP3 منقرض شد.

Audio Player

00:00

 

00:00

نکته‌ای که درباره CDها وجود داشت حساس بودن آن‌ها بود و به آسانی با ناخن یا هر اشتباه سهوی دیگری، روی آن‌ها خش ایجاد می‌شد. تاثیر آن خش، هنگام گوش دادن به آهنگ مورد علاقه عذاب‌دهنده بود. دقیقا صدایی که همین بالا می‌توانید گوش کنید در اوج احساس در میانه یک آهنگ شنیده می‌شد!

8- صدای پرینتر سوزنی

صدای بلند پرینترها مسئله غیرعادی و عجیبی نیست اما هیچ پرینتری به اندازه پرینترهای سوزنی دهه 80 پر سر و صدا نبود. پر سر و صدا به معنای واقعی کلمه! دقیقا همین صدایی که پائین می‌توانید گوش کنید!

Audio Player

00:00

 

00:00

اگر چه این پرینترها به دلیل کاربرد خاص خود همچنان در بانک‌های ایران مخصوصا بانک ملی و حسابداری‌های شرکت‌های دولتی کاربرد دارند و چاپ فرم‌های عریض و طویل را به آنها می‌سپارند.

9- صدای مودم دایال‌آپ

این روزها اینترنت سرعت قابل قبولی دارد. حتی اینترنت “کم سرعت” هم نسبت به قدیم پر سرعت است. باور ندارید؟ پیشنهاد می‌کنیم از افرادی که در دهه 70 و 80 زندگی می‌کردند سوال کنید. کافی است عبارت اینترنت دایال‌آپ را برایش بازگو کنید تا شروع به درد دل کند!

Audio Player

00:00

 

00:00

با مودم دایل‌آپ نه تنها امکان استفاده همزمان از تلفن مقدور نبود، بلکه باید پاسخگوی والدین خود برای مشغولی یک ساعته تلفن نیز می‌بودید. اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شد. بدترین قسمت داستان مربوط به صدای وحشتناک دایل‌آپ بود که سوهانی بر روح و روان تلقی می‌شد! شاید هم بهترین قسمت ماجرا که نوید ارتباطی جدید را می‌داد!

10-صدای پیام دریافت ایمیل AOL!

این یکی را گذاشته‌ایم گزینه آخر چون بعید می‌دانم جز درصد کمی از کاربران به یاد داشته باشند. نرم‌افزار AOL‌زمانی در میان وبگردهای ایرانی کاربرد داشت و حتی از آن برای دور زدن عمو فیلترباف استفاده می‌کردند.

این نرم‌افزار در واقع یک نرم‌افزار همه‌کاره بود و حتی شما امکان مدیریت صندوق پست الکترونیکی را در ان داشتید و خب طبیعتا اگر بلندگوی کامپیوتر روشن بود این صدا هر چند دقیقه و یا ساعت یک بار تکرار می‌شد: شما یک ایمیل دریافت کرده‌اید! این صدای آشنا را همین پائین می‌توانید گوش کنید.

Audio Player

00:00

 

00:00

بدون شک شما خیلی از این تجربه‌های ناخوشایند (و شاید حالا خوشایند و نوستالژیک) صوتی را در گذشته داشته‌اید، بنابراین ما هم دیگر بیشتر از این یادآوری نخواهیم کرد و بحث را با این جمله به پایان می‌رسانیم که همین صداهای اطراف شما در این روزها چند سال دیگر به خاطره تبدیل می‌شوند پس انها را به خاطر بسپارید شاید ما هم بودیم تا دوباره اینها را این بار با هم مرور کنیم!

منبع : فارنت  

سلامت و سبک زندگی:   baneshat.com

 

بازدید 578 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در دانش و فناوری

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.